Z cyklu "Zrób to sam"  - Wężyk do D30 by Kurian :)

Materiały:

Narzędzia

 

Jak się okazało, złącze w D30 ma rozstaw pinów 1/10 " co pozwala na wykorzystanie styków z podstawki pod scalaki (polecam te precyzyjne). Wybrane "piny" z podstawki prezentuje zdjęcie 1. Potrzebne były 2 piny razem i 1 luzem. Jak na tym zdjęciu 1.

Fot. 1

Piny te najlepiej już przed obróbka zalutować sobie na kabel (chyba tak wygodniej się je trzyma potem). Kolejne zdjęcie w/w piny na kablu.

Fot. 2

Teraz czas na zabawę pilnikami. Tak trzeba to spiłować aby weszło na dwa dolne piny złącza w aparacie. Pin 3 (ten luzem) zostawiamy na później. Po opiłowaniu doklejamy go na środku połączonych pinów (patrz fotka 4). Teraz trzeba troszkę zaczekać, aż klej zaschnie.

Kolejny etap to (po zaschnięciu kleju, dopełnienie ubytków klejem lub żywicą - szczególnie od strony lutów - co zapewni jednocześnie im izolacje. Gry to już zrobimy czas odstawić całość aż dobrze wyschnie.

W między czasie zająć się można 2-gim końcem kabelka i zamontować tam jakieś przełączniczki. Tu akurat dałem co miałem pod ręką.
Opis złącza w aparacie przedstawia Rys.1.

 
Rys.1

Fot. 3

Na sam koniec troszkę taśmy izolacyjnej dla wyrównania grubości z przewodem i koszulka termokurczliwa (ja dałem 2 jedna krótsza i potem na nią właściwą dłuższą. Jeszcze chwilka z pilnikami i skalpelem (znów lepiej odczekać aż stwardnieje wszystko) i złączka gotowa.

Fot. 4

Na koniec rzut oka na całokształt pracy :) i testy (wypadły pomyślnie)

Fot. 5